Les nie je smetisko

Autor: Dušan Oravský | 26.9.2014 o 12:00 | (upravené 31.10.2014 o 16:36) Karma článku: 6,15 | Prečítané:  1089x

Začalo sa to tým, že som sa pred časom prechádzal so svojím synom v kočíku v lesoparku v Petržalke. Tridsať rokov dozadu, bol lesík pri dostihovej dráhe mojím prvým ihriskom. Pamätám si ho ako nikým  neporušený a neznečistený kus lesa. Vtedy na prechádzke som nadobudol pocit, že les je akýsi spotrebný kôš obyvateľov. Pohodené konzervy, plechovky, fľaše, cigaretové ohorky, pneumatiky stará elektronika či oblečenie akoby tvorili jeden celok s prírodou. Neskôr sme ako organizovaná skupinka dobrovoľníkov začali pravidelne každý mesiac zbierať odpadky v rôznych mestských častiach Bratislavy, či už  to bolo na Kolibe,  Vrakuni, alebo v inej časti Bratislavy.  Raz, je to neuveriteľné, ale  desiati dobrovoľníci sme v priebehu doobedia nazbierali 200 kg odpadu, v objeme 50 vriec.  Táto pravideľná dobrovoľnícka, spoločenská iniciatíva pretrváva do dnes.

Keďže žiaden z obyvateľov, alebo okoloidúcich nepridal  ruku k dielu, keď sme les, alebo priestranstvo čistili, dostali sme myšlienku,ako by sme vedeli zaktivizovať a zapojiť ľudí aspoň čiastočne-informatívne do ochrany prírody. Tak uzrel  svetlo  náš projekt umiestnenia informačnej tabule pod názvom “Les nie je smetisko“.

S finančnou pomocou spoločnosti, kde pracujem sme dali info tabuľu vyrobiť. Ako prvý "prototip" sme sa po konzultácii s mestskou časťou Staré mesto rozhodli umiestniť info panel do Horského Parku. Po získaní potrebných povolení z Magistrátu Hlavného mesta sme samotný info panel koncom septembra tohto roku  osadili. Veľká vďaka patrí mojej rodine a mojim kolegom, kamarátom, ktorým ochrana prírody nie je ľahostajná, a aktívne pomáhali pri jeho osadení. Tak ako každý mesiac, ako tím pomáhajú pri zbieraní odpadkov.

Info panel informuje návštevníkov o čase rozkladu jednotlivých predmetov vo voľnej prírode. Napríklad  rozklad ohryzka z jablka v závislosti od teploty trvá 7–20 dní, noviny a časopisy  2–5 mesiacov, batéria za 260 rokov, gumová pneumatika z automobilu 265 rokov,  koža 50 rokov, odpad z polystyrénu nikdy, sklo až 4000 rokov.  Samozrejme, že tieto roky sú smerodajné pre odpad  voľne pohodený v prírode. Iné, kratšie časové obdobie  potrebné na rozklad platí, ak sa predmety nachádzajú v zemi, sú prikryté zemou bez prístupu vzduchu. Ak sú tieto predmety súčasťou skládky, vďaka  jej objemnosti a kombinácii  druhu  odpadu prebiehajú procesy rozkladu oveľa ťažšie a odpad na otvorenom priestranstve môže vydržať aj niekoľkonásobne dlhší čas. Stáva sa, že odpad pohodený v lese obsahuje toxické a životu nebezpečné chemikálie, ktoré môžu taktiež znečistiť podzemné vody. Preto odhodenými predmetmi v lese škodíme nielen sebe, ale navyše aj prirodzeným obyvateľom lesa - zvieratám, ktorých  môžu  ostré predmety prípadne i zraniť. 

V súčasnosti sa vyrábajú predmety na jedno použitie, pričom ľudia často krát odhodia  odpadky  tam, kde sa práve nachádzajú. Niekedy sa môže zdať,  že odpad sa už stal  akoby našou  bežnou súčasťou a čo je horšie,  koloritom prírody. O znečisťovaní prírody odpadkami sa v médiách popísalo a pohovorilo veľa,  iba  veľmi málo sa  dozvedáme o dobrovoľníckych aktivitách, ktoré   ľudia vykonávajú   vyčistením  prírody. Robia to nezištne,  v rámci svojho voľného času,  len preto,  že im  ide  o zachovanie prírody pre ďalšie generácie. Ochrana životného prostredia by nemala byť priorita a záujem iba malej časti obyvateľstva, ale každého jedného z nás.

Som presvedčený, že výchovou a informovanosťou návštevníkov lesoparkov v Bratislave, môžeme prispieť k ochrane malého kúska prírody, ktorú radi využívajú návštevníci na relaxáciu, oddych a šport. Každá veľká vec sa rodí z maličkostí. Veríme, že zabudovaný info panel, „Les nie je smetisko“  ako prvý,  v lesoparku Horský park, môže poslúžiť  najmä pedagógom,  ako pomôcka pre  cieľavedomú a ekologickú  výchovu  detí  s  ktorými  využívajú lesopark na voľno časové aktivity.  Dospelým pre pripomenutie si času potrebného pre rozklad jednotlivých predmetov v prírode. Nazdávam sa taktiež, že info panel  zaujme svojim prevedením a obsahom aj predstaviteľov ostatných mestských častí a umiestnia podobný info panel na svojom území.

Ak budete mať čas a chuť v tieto jesenné dni na návštevu Horského parku v Bratislave istotne sa zastavte aj pri novej informačnej tabuli pri schodoch, kúsok od Horárne.

Zdroj: http://moodle.deblinsko.org/mod/page/view.php?id=640

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?