Keš dnu, odpadky von - alebo čistejšia Bratislava

Autor: Dušan Oravský | 27.10.2014 o 17:30 | (upravené 29.10.2014 o 16:04) Karma článku: 8,00 | Prečítané:  273x

Tento mesiac sme sa kolegovia opäť, ako každý predchádzajúci mesiac od mája tohto roku rozhodli poupratovať Bratislavu a to trošku netradičnou hravou formou -- formou iniciatívy "Cache In, Trash Out" čiže v preklade "Keš dnu, odpadky von". Ide o dobrovoľnícku iniciatívu zastrešenú hrou Geocaching. Geocaching je reálna, outdoor hra, hľadania pokladov za pomoci GPS navigácie. Hráči prostredníctvom súradníc navigujú na kokrétne súradnice GPS, za účelom nájdenia Geocache (krabičky) schovanej v danom mieste. Navyše pre nás bolo, ako sme hľadali tieto ukryté skrýše, čistili sme popri tom aj mestskú časť od odpadkov.

Počasie v sobotu skoro ráno veľmi neprialo a bolo hmlisto, sychravo. My sme však mali pripravené všetko potrebné od rukavíc, cez vrecia či napichovacie palice na odpadky.  A tak sme vymenili pohodlie teplých postelí a vyšli do ulíc. Pre mesiac október sme zvolili oblasť mestskej časti Petržalka. Predtým to boli oblasti ako Koliba (máj - 15 vriec),  Vrakuňa (jún - 50 vriec), či Staré mesto (september - 10 vriec).

V sobotu títo ľudia - dobrovoľníci teda opäť raz spravili viditeľnú zmenu.  Zmenu v tom, že sa obyvatelia ulíc na Budatínskej, Znievskej, Lietavskej, Vyšehradskej, Beňadickej, Šášovskej, Vígľašskej, Turnianskej, Jasovskej, Krásnohorskej, Ľubovnianskej, Bzovíckej, Betliarskej, Antolskej v Petržalke v nedeľu prebudili do čistejšieho prostredia, aké si sami zanechali. Vyzbierali sme totiž 15 kusov 120 litrových vriec odpadu z týchto miest. Vďaka niektorým obyvateľom za to, že nám sprístupnili uzamknuté kontajnerové stojiská, inak by sme tie vrecia museli ťahať so sebou všade kam sme chodili. Veríme, že si toto čistejšie prostredie vôkol sebe obyvatelia týchto ulíc dostatočne všimli a pôjdu sami príkladom do budúcna. Mini "čierna skládka" na Vyšehradskej v okolí materskej škôlky, bola nahlásená na portál Odkazprestarostu.sk (viď tu) a veríme, že kompetentní zabezpečia jej vyčistenie. Taktiež nás trošku prekvapilo, že obyvatelia v oblasti tak veľmi diskutovanej ohľadom stavby Domino na Jasovskej ulici mali okolo tejto stavby tak veľa odpadkov. Hovoríme si, že by stačilo, keby už i len počas jedného štrajku, ktorý tam bol, vzali kus smetia a zahodili ho, oblasť by mali dnes krásne čistú. To však viditeľne nebol tento prípad, nuž a ani my sme sa tam dlho nezdržali a šli sme k ďalšej blízkej skrýši. 

V sobotu sme našli celkovo 12 krabičiek, väčších či menších rozmerov, niektoré sme našli ľahko, iné šli nájsť ťažšie. Po piatich hodinách chodenia, hľadania a čistenia, sme si oddýchli pri Veľkom Draždiaku na čajíku. 

Som rád, že sa k nám popri stálych kolegoch z práce, prvý krát pripojil aj ďalší petržalčania, čo nie sú z našej firmy. Ďakujem každému jednému za účasť. Darovali ste v ten deň to najcennejšie čo ste mohli - svoj osobný čas - aby okolie kde žijeme bolo lepším.A vďaka Vám bola táto zmena k lepšiemu uskutočnená.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?